COVID 19 - pomůže nám kyslíková terapie?

27.12.2021

COVID-19 je onemocněním dýchacích cest, o kterém je známo, že se šíří kapénkami infikovaných pacientů nebo dotykem infikovaných povrchů. Tento kmen koronaviru napadá dýchací systém a jakékoli zpoždění v diagnostice nebo léčbě může v krátké době eskalovat stav pacientů z mírného na život ohrožující. Pokud se u pacientů vyvine pneumonie nebo syndrom akutního respiračního selhání, znamená to, že virus blokuje funkci plic, což vede k zadržování tekutin v plicních sklípkách a k zánětu plicních tkání. Následkem je snížená hladina kyslíku v krevní plazmě - hypoxie.

Hypoxie může ovlivnit úmrtnost pacientů s COVID-19 a vést k poškození dalších klíčových, životně důležitých orgánů, jako je srdce, ledviny, játra nebo mozek. Mezi rychlé prostředky adekvátních možností léčby patří i hyperbarická kyslíková terapie. Lékaři používají hyperbarickou kyslíkovou terapii (HBOT) již několik desetiletí k léčbě široké škály zdravotních potíží. Dýchání čistého kyslíku v prostředí se zvýšeným tlakem, hyperbarické komoře, umožní téměř okamžité, několika násobné zvýšení hladiny kyslíku. Krevní plazmou se pak životodárný kyslík rychle dostane ke všem buňkám v těle.

Lékaři stále častěji doporučují tuto alternativní léčbu pacientům s COVID-19, lidem, kteří trpí nemocemi souvisejícími s hypoxií nebo jsou nemocí ohroženi.


V posledních měsících špičkoví odborníci na hyperbariku z Číny a Spojených států provedli řadu případových studií, ve kterých podávali HBOT určitým skupinám pacientů s COVID-19. U těchto skupin pacientů bylo pozorováno významné zotavení a snížení komplikací, spojených s hypoxií. Příznivý výsledek těchto studií znovu zdůraznil oprávněnost použití HBOT k vybudování imunity pacientů proti COVID-19.

Plazma bohatá na kyslík se okamžitě dostane do plic a dalších částí těla, které jsou hypoxií ovlivněny.Přívod čerstvé okysličené krve do těchto poškozených nebo nefunkčních částí snižuje zánět plic způsobený hypoxií a urychluje proces obnovy.

Všechny tyto výše uvedené faktory pomáhají při nápravě negativních účinků hypoxie posilováním úrovní imunity a posilováním plicní patologie.

Výsledky výzkumu lékařských odborníků dokazují, že hyperbarická terapie je skutečně účinným léčebným řešením v boji proti příznakům viru a hraje klíčovou roli při obnově imunity proti COVID-19.